צליפת שוט

»
»
»
צליפת שוט

זה צולף בך כשוט, מטיל את ראשך בחזקה לכל כוון בהפתעה גמורה ומפר את שלוותך ,לעיתים לתקופה של שנים רבות...

14.6.15

מאת אלעד גורפינקל-ספורט-תרפיסט ומאמן כושר אישי

 

זה צולף בך כשוט, מטיל את ראשך  בחזקה לכל כוון בהפתעה גמורה ומפר את שלוותך ,לעיתים לתקופה של שנים רבות. מה היא פציעת ה –WHIPLASH , מה הם סימניה ואיך מתמודדים עימה ?

קרה לך שישבת ברמזור נינוח ולפתע נחבט רכבך מאחור ? המכה לא הייתה חזקה כל כך (החלפת פרטים עם הפוגע והמשכת את שגרת חייך כרגיל) וכאבי הגב, הראש והשכמות לא הססו להגיע לאחר יומיים. יתכן שחווית "צליפת שוט"

 צליפת שוט אינה מחייבת פגיעה אחורית של רכב. היא יכולה להתרחש גם במקרה בו אנו הפוגעים. היא יכולה גם להופיע בעת נפילה או התנגשות גוף אל גוף (טאקל) בהם הגוף מוטל בחזקה לכוון אחד ,מיד לכוון השני ואחריו הצוואר והראש ממש כשם ששוט מכה על הארץ.

מכת שוט, כשמה כן היא, יכולה להיות כואבת עד מאוד וסביר שננוח מיד אחריה, נקבע את צווארינו (פן ינוע לכוון לא רצוי) ובמידה והכאב מתגבר ניטול משככי כאבים ונחזור לסדר יומנו השגרתי לאחר ימי מנוחה ספורים. אנו לא ערים לכך שכמעט בוודאות תיתן המכה את אותותיה שוב בעתיד , אך הפעם כתוצאה ממכה קלה בהרבה.

 

 

אז לאלו סימנים נצפה לאחר החוויה המזעזעת ?

סימפטומים מכאניים : כאבי ראש ,צוואר ושכמות הם הכאבים השכיחים ביותר ,אך אליהם יתכן ויתווספו כאבים בכתפיים, בזרועות,בכפות הידיים והאצבעות. גם כאבים באזור הרכות ,הלסת והעיניים הם לא נדירים .כאבים מסוג זה מובילים ,במרבית המקרים, לתנועות "פיצוי" שימנעו כאב מחד ,אך עם זאת יצרפו לחגיגה אזורים מרוחקים כדוגמאת  אזור הגב התחתון, מפרקי הירך, הברכיים ועוד. 

 סימפטומים נוירולוגיים: יתכן והחבטה הייתה כה עזה ומוח הנפגע יפגע בדפנות הגולגולת הקשיחות ,דבר המכונה בלשון העם  " זעזוע מוח" .הסימנים לכך עלולים להופיע כסחרחורות,חולשה, הרדמויות ,שריפה  ונמלוליים לאורך הגפיים העליונות. תתכן גם ראיה מטושטשת, ראיה כפולה ואף הפרעה בזיכרון ובריכוז.

 

 

מה מתרחש בגוף שגורם לתוצאות כה אכזריות ?

עמוד השדרה בנוי מחוליות המחוברות אחת מעל השנייה באופן יציב מאוד כמו 2 חתיכות "לגו" . החיבור נעשה באמצעות רצועות חזקות ,גידים ,שרירים ודיסקים בין חולייתיים .

המבנה המתוחכם והמסיבי שתואר נועד למטרות מספר:

א.       תנועתיות חלקה של כלל הגוף

ב.       בלימת זעזועים

ג.        יצירת תעלה בה עובר חוט השדרה האחראי על התפקוד והתחושה של כלל איבריי הגוף

ד.       בסיס איתן לנשיאת הגולגולת והמוח.

תאונה מסוג צליפת שוט תפגע במבנה שתואר ,כמעט בוודאות, והסיבה לכך טמונה ביכולת התנועה העשירה של הצוואר. נסביר:  ניתן לדמות את עמוד השדרה לגבעול גמיש שבראשו כדור כבד המנסה להישאר זקוף ויציב כנגד כח הגרביטציה וכל הפרעה תעמיס על אותו גבעול אשר גמישותו רבה ,אך מוגבלת .

אז מה הוא בעצם הנזק שעלול להתרחש ?  זה יכול להתחיל במתיחת שרירים, גידים ורצועות ואף לקריעתם. במקרים חמורים יותר יגרום הנזק לפריצת דיסק ולדימום פנימי מה שיביא לתהליך דלקתי העלול ליצור לחץ על שורשי העצבים העוברים באזור.

מתי צליפת שוט עלולה להיות  מסוכנת ?

-          כאשר בזמן הפגיעה הראש מוטה הצידה(אוזן לכתף) או במבט לצד(ראש מסובב)

-          כאשר הצליפה פגעה במי שכבר סבל ממקרה טראומתי בעבר

-          מבוגרים הסובלים מניוון או שחיקה על רקע גילם

מה לעשות במקרה חבלה ?  אז נכון שקיבוע הוא דבר חיוני ,אך בעיקר במועד הסמוך למקרה הפגיעה . רצוי ונכון יהיה להתחיל ולהניע את הצוואר מוקדם ככל האפשר כחלק מתהליך ההחלמה . התנועה – רצוי שתעשה לאחר אבחון אורתופדי ובעזרת מטפלים מוסמכים כפיזיותרפיסטים ובהמשך אוסטיאופתים ומעסים המנוסים בשיקום פציעות מעין אלו. מומלץ כחלק מהשיקום ולאחריו - להתאמן עם מאמן כושר אישי במשך תקופה בכדי לשמור על רצף תקין של אימונים וביצוע נכון.

 

 

על מנת לשלול פגיעה מוחית יש לבצע בדיקה נוירולוגית שתכלול בדיקות כח שרירים, רגישות לאור וסריקת מוח לאיתור זעזועים.

לסיכום:

חוויתם מכה המזכירה צליפת שוט ? אל תעברו על כך בשתיקה, טפלו בגופכם כי אין דבר כזה – "טיפול מהיר" . זה עלול להמשך שנים אז די לכאב – סעו בזהירות ושמרו על עצמכם .

הכותב הינו ספורטרפיסט, מעסה ומאמן כושר אישי.

אנו משתמשים בעוגיות על מנת לשפר את חווית המשתמש באתר. קרא עודאני מסכים