מרוץ האביב 'מיזונו' ע"ש גל לוינסון ברמת השרון

»
»
»
מרוץ האביב 'מיזונו' ע"ש גל לוינסון ברמת השרון

מרוץ אביב ברמת השרון קיים מזה 28 שנים ומהווה את אחד המרוצים הותיקים והמושקעים הקיימים בישראל

מרוץ האביב 'מיזונו' ע"ש גל לוינסון ברמת השרון תמונה 1

18.1.2012

 

מרוץ אביב ברמת השרון קיים מזה 28 שנים ומהווה את אחד המרוצים הותיקים והמושקעים הקיימים בישראל. מסלול המרוץ הוא ייחודי, מהנה ונקבעו בו, לאורך השנים, שיאים.  המסלול מורכב, ברובו, מריצה על כבישים רחבים, ברחובות ובשדרות ראשיות של רמת השרון וכולל גם קטע של ריצה בין שדות התות של רמת השרון.

בחודש פברואר 1994, נהרג גל לוינסון, בן רמת השרון, במהלך קרב עם חוליית מחבלים בדרום לבנון.   גל ששימש כלוחם וחובש בפלוגת חה"ן צנחנים, נפגע ונהרג עת שהושיט סיוע, כחובש הכח, לחייל אחר שנפגע במהלך הקרב.    החייל שגל הושיט לו את הסיוע, ניצל.

מיד לאחר נפילתו, משפחתו של גל ביקשה להקים מפעל שיהיה מזוהה עם גל וינציח את שמו.  לאחר מחשבה, הגיעה המשפחה למסקנה שמרוץ אביב ברמת השרון הוא המפעל הנכון והראוי ביותר להנציח את שמו של גל: הוא ססגוני ושמח וגם כולל בחובו ערכים של ספורט, נחישות והשגיות. בדומה לגל.

המועצה המקומית רמת השרון (כתוארה דאז), נעתרה לבקשת משפחתו של גל ומאותה שנה, שנת 1994, מרוץ אביב נושא את שמו של גל לוינסון ומהווה מפעל להנצחת שמו.

מבחינת משפחתו של גל, זהו האירוע המרכזי בשנה עבור ולמען הנצחת שמו.  משכך, כל המשפחה נרתמה, ביחד עם מחלקת הספורט של רמת השרון, למען הצלחתו של המרוץ, להפכו למרוץ מוביל ולגרום לכך שיטלו בו חלק כמות משתתפים גדולה: גיוס נותני חסויות, בחירת מתנות איכותיות לרצים, ארגון הופעה, הקמת קרן מלגות לספורטאים מצטיינים, ניהול תקציב ועוד ועוד.

ואכן, מרוץ אביב הפך למרוץ מוביל אשר נחשב למרוץ האיכותי והמפנק ביותר: מתקנים מתנפחים לילדים, הופעה לכל המשפחה, מתנות יחודיות ואיכותיות לרצים, כיבוד רב ועוד ועוד.    די לקרוא את התגובות של הרצים והמשתתפים שנטלו חלק במרוץ כדי ללמוד על איכותו של מרוץ האביב.

מבחינת משפחתו של גל, כמו גם של מחלקת הספורט של רמת השרון, מרוץ אביב לא נועד להוות עוד "ריצה תחרותית" בלבד, אלא הוא נועד להוות אירוע ססגוני והפנינג לכל המשפחה.  משכך, מאורגן מרוץ אביב כך שיהווה אירוע גם עבור בני משפחתם של הרצים המתחרים:   מתקנים לילדים, הופעה לכל המשפחה, מרוץ פעוטות נושא פרסים, מרוץ 2 ק"מ עממי וכן הליכה עממית של 4.8 ק"מ. 

מידי שנה, לפני מועד קיומו של כל מרוץ, עולה החשש בקרב המשפחה: האם תהא כמות משתתפים גדולה מספיק שלא תבייש את מפעל ההנצחה? האם יש מספיק מים? הם יש מספיק כיבוד?    האם השילוט מספיק?האם כמות המתנות לרצים תספיק? ואיך יהא מזג האוויר?     

אני יכול להעיד על כך, שימים ארוכים לפני מועד קיומו של כל מרוץ, שנתם של בני המשפחה נודדת. מחשבותיהם טרודות בענייני המרוץ ועיניהם נשואות, בחשש, להצלחתו – זאת, מתוך ידיעה, שאי הצלחה עלולה להביא, רחמנא לייצלן, להיעלמותו.

כך, מידי שנה בוחנת המשפחה את רשימת המשתתפים המתמלאת אט אט ואת תחזית מזג האויר הצפויה מתוך תקווה לעוד מרוץ מוצלח ומהנה שייתן רוח גבית להמשך.

כבר בשעות הבוקר המוקדמות של יום המרוץ, מגיעים בני המשפחה על מנת לבחון איך ההכנות מתקדמות ולוודא שהכל יהא ערוך ומוכן לקראת תחילת האירוע.

 

מרוץ האביב 2011


איני יכול לתאר את השמחה והאושר המתמלאים אצל בני משפחתו של גל לכשהם רואים כיצד רחבת הדשא באצטדיון הספורט ברמת השרון מתמלאת ברצים ובבני משפחתם:  רצים מתחממים לקראת המרוץ, ילדים משחקים במתקנים, קבוצות ישובות על הדשא וברקע – מוזיקה, קול הכרוז, דגלים, שמחה ואוירה ספורטיבית.        הנה ההשקעה נושאת פרי, הנה המפעל להנצחת שמו של גל עומד על תילו!

בתוך כל זאת, אסור לשכוח שעדיין מדובר במרוץ תחרותי. ואכן, מחלקת הספורט של רמת השרון, בראשות המנכ"ל שלה, עושים ימים כלילות על מנת שהמרוץ יהיה ברמה המקצועית הגבוהה ביותר:  מדידה מדויקת של המסלול, הקמת נקודות חלוקת מים לרצים, גיוס מתנדבים ועובדים לצורך חלוקת מים לרצים, תיאום לסגירת כבישים, יצירת הכוונה הולמת, פרסום ושיווק המרוץ ודאגה לכל פרט ופרט מבחינה מקצועית בכל הנוגע והקשור למרוץ התחרותי.

בשנים האחרונות, קמו וצצו, כפטריות אחר הגשם, מרוצי 10 ק"מ, בעיקר באביב.   כל יישוב, כל עיר ואפילו כל מועדון ספורט ביקש לכבד את עצמו במרוץ משל עצמו והקים ויצר מרוץ ל – 10 ק"מ – בעיקר בחודשי האביב, הוא המועד המסורתי שבו נערך מידי שנה מרוץ האביב.   היו גם מרוצים שהגדילו עשות והכתירו את עצמם כ"מרוץ האביב"!

כפועל יוצא ממצב הדברים האמור, הלכה והתמעטה כמות הרצים במרוץ האביב המסורתי והוותיק רצים רבים שנטלו חלק בעבר במרוץ האביב, בחרו לרוץ במרוצים שקמו במקום מושבם.

כך בשנה שעברה, לנוכח העובדה שמרתון ירושלים ומרתון תל-אביב נתקיימו בסמוך למרוץ אביב – נצפתה כמות משתתפים נמוכה לקראת מועד קיומו עד כדי כך שקיומו הוטל בספק.  רק בסמוך למועד קיומו של המרוץ - ולאחר לילות רבים של נדודי שינה - נתמלאו השורות והמרוץ יצא לדרך בהצלחה רבה!

ברם,  משפחתו של גל ומחלקת הספורט של רמת השרון הבינו שחייבים לערוך שינוי כלשהו, שכן אחרת, לא יהא ניתן לקיים את המרוץ:  מצד אחד הולכת ופוחתת כמות המשתתפים שבו ומצד שני העלויות הכרוכות בהקמתו ובהפקתו – ובעיקר אלו הכרוכות בסגירת כבישים ותיאום עם המשטרה – הולכות ומתעצמות.

בתחילה מרוץ אביב היו אמור להיערך השנה ב – 17.3.2012 - יום אחרי מרתון ירושלים ושבועיים לפני מרתון תל-אביב.   לנוכח ריבוי אירועים וחגים במהלך חודש מרץ ואפריל, לא ניתן היה להזיז את מועד המרוץ.  רצים ואנשי מקצוע הביעו חשש כבד שבמצב דברים זה עלול המרוץ לספוג מכה אנושה בבחינת כמות המשתתפים וכן הביעו דעתם שיש צורך בשינוי, בשדרוג שכן היום הרצים מחפשים אתגרים חדשים, מרחקים חדשים. מרוץ 10 ק"מ הפך להיות שכיח מידי.

לאחר התייעצויות, בדיקות ובחינות הוחלט – במטרה להביא להמשך קיומו של מרוץ אביב ולא לוותר עליו – לעשות שינוי ולשדרג אותו:  להפוך את מרוץ אביב לחצי מרתון שיהווה, בין היתר, הכנה למרתונים ולחצאי מרתונים של האביב!!!     חצי המרתון היחיד במרכז הארץ שרובו על כביש!!! 

עוד הוחלט, לקיים מקצה נוסף של 5 ק"מ כביש מהיר, שיהווה הכנה וניסוי כלים מצויין לקראת מרוצי ה – 10 של האביב:  If you can't beat them, join them .

המשימה לא הייתה פשוטה וארכה זמן רב: כדי להרים ולהפיק מרוץ שכזה נדרש למצוא מסלול שיאושר על-ידי המשטרה – משימה לא פשוטה במרכז הארץ; וכן על מנת שניתן יהא להרים ולהפיק מרוץ שכזה וברמה גבוהה – הטומן בחובו סיכונים לא מעטים – קם הצורך בגיוס "שותף עסקי ומקצועי" שיסייע בארגון, בהקמה ובהפקה של מרוץ חצי מרתון ברמת השרון.

לאחר דיונים, בדיקות ואף ניסויים בשטח (בין היתר של עבדכם הנאמן), נמצא המסלול המהווה המשך של מסלול מרוץ האביב המסורתי, בתוספת ריצה שעיקרה על כביש עד ל"קניון שבעת הכוכבים", כניסה לתוך קיבוץ גליל ים וחזרה – עם תוספת קטנה – לאצטדיון ברמת השרון.

מסלול מרהיב, מהיר, רובו על כביש עם קטעים של אספלט ודרך כבושה.

בנוסף הושג שיתוף פעולה ארוך טווח עם "קבוצת מיזונו" בישראל, במטרה לגרום לכך שהמרוץ – כמרוץ חצי מרתון – יהיה ברמה הגבוהה ביותר שניתן.  המטרה היא, עם השנים, להציב סטנדרט חדש למרוצים – בדיוק כפי שמרוץ אביב, במתכונתו הקודמת, הציב למרוצי ה – 10 ק"מ.

בהתאם לכך, נקבע שמרוץ אביב ברמת השרון יתקיים השנה ב – 25.2.2012 – לקראת מרוצי ה-10 ק"מ, חצאי המרתון והמרתון של האביב!   לתאריך זה עוד חשיבות סמלית – חודש פברואר הוא החודש שבו נפל גל.

גיבוש הדברים וקבלת האישורים הנדרשים לקיום אירוע ומרוץ ייחודי זה,  ארכו זמן ולכן היציאה לאוויר העולם, לקתה, למגינת ליבם של המארגנים, באיחור.   אך התקווה והציפייה שהאיחור לא יעיב ולא יפגום בכמות הרצים והמשתתפים במרוץ.

הבסיס לקיומו של מרוץ האביב – לא כל שכן במתכונתו המשופרת והמשודרגת – הוא השתתפותם של הרצים.

לכן, החשיבה של המארגנים היא למען ועבור הרצים ובני משפחתם.   הכנסות המרוץ לא נועדו להשיא רווחים למארגנים.   כל הכנסות המרוץ מיועדות ונועדות אך ורק לרצים – לפנק, לפנק, לפנק!

 

גם ריקודי 'הורה' יהיו השנה

כך, השנה הושם דגש מיוחד על חווית הרץ:  מוזיקה לאורך המסלול,  מסאז'ים, משקאות אנרגיה, משקאות איזוטונים, ג'לים, כיבוד כיד המלך, חולצת מרוץ איכותית במיוחד, הקמת אינטרנט ייעודי  ועוד ועוד.

ככל שיהיו יותר רצים ומשתתפים, כך ניתן יהא להעניק ולתת יותר. וזו בדיוק המטרה של המארגנים.

בנימה אישית, אבקש מכל אחד ואחת שיטלו חלק וירשמו למרוץ, כך תזכו ליהנות ולחוות חווית ריצה במרוץ איכותי, מושקע ומהנה ובד בבד לסייע להמשך קיומו של מרוץ מסורתי המהווה מפעל הנצחה לחייל שנפל בלבנון.

 

                                                                                                            אמיר שוהם

                                                                                                            בן משפחה של גל

אנו משתמשים בעוגיות על מנת לשפר את חווית המשתמש באתר. קרא עודאני מסכים