הרצים הפיראטים- פרופיל

הרצים הפיראטים- פרופיל

הם רבים, מרושתים בכל הארץ ומעודכנים היטב במפת המרוצים. הם מגיעים לכל מרוץ בארץ מצפון ועד דרום ובלבד שאפשר להשתתף במרוץ בחינם. הם הרצים הפיראטים. אז מי אתה הרץ הפיראט?

הרצים הפיראטים- פרופיל תמונה 1

10.9.2012

 

הם רבים, מרושתים בכל הארץ ומעודכנים היטב במפת המרוצים. הם מגיעים לכל מרוץ בארץ מצפון ועד דרום ובלבד שאפשר להשתתף במרוץ בחינם. הם הרצים הפיראטים. אז מי אתה הרץ הפיראט?

כל רץ ורצה הנרשמים למרוץ יודעים כי מאחורי המרוץ עומדת הפקה שלמה ומורכבת עליה עמלו לא מעט ולפיכך מבינים כי עליהם לשלם על כך, שכן חולצות, מדליות, משטרה, כח אדם, מדידת זמנים, אמבולנסים, הגברה, מים ועוד ועוד... עולים לא מעט כסף. הרצים הנרשמים למרוץ מבינים כי הרשמה בתשלום למרוץ זהה לקבלת כל שירות אחר בתשלום.

בניגוד לרץ הממוצע ישנו הרץ הפיראט, בדיוק שכמו האזרח הממוצע שומר החוק ישנו האזרח העבריין ובדיוק כמו שיש את יורד הים הממוצע ישנו הפיראט. אם כן הרץ הפיראט הוא העבריין של עולם המרוצים.

המרוצים מתקיימים תמיד במרחב הציבורי ולא באולם סגור או מגרש כלשהו שמושכר לטובת העניין. לפיכך במדינה דמוקרטית לכל אחד מותר לרוץ במרחב הציבורי כל אימת שיחפוץ. הרץ הפיראט מנצל "פירצה" זו, מגיע למרוץ המתקיים, מן הסתם, במרחב הציבורי ומשתתף ככלל הרצים תוך כדי חמיסת יתר הרצים והמארגנים.

 


לרוב הרץ הפיראט יטען להגנתו כי המרחב הציבורי שייך לכולם וזכותו לרוץ היכן שירצה ומתי שירצה (כולל לעמוד על קו הזינוק במרוץ, אליו יש להירשם בתשלום), אך מניסיוננו הרב בהפקת מרוצים היינו מחלקים את הרצים הפיראטים למספר קטגוריות:

 

* הרץ הפיראט מהזן הנמוך ביותר חסר כל כבוד עצמי- רץ זה מתעדכן לעיתים תכופות במפת המרוצים ופוקד את מרביתם, או לפחות את אלה הקרובים אליו גיאוגרפית. רץ זה לעולם לא ישלם על מרוץ אך משום מה יש לו עשרות חולצות ממרוצים. ממש כך! הוא יתייצב בזמן במקום הכינוס, יאכל מהכיבוד אם קיים, יזנק עם כולם, ישתה בכל תחנות המים בדרך על חשבון הרצים ששילמו, לרבות המים בקו הסיום. אם לאחר המרוץ תתקיים פריסה של אוכל הוא יעמיס מכל הבא ליד. כמעט החמור מכל- אם מדליות יחולקו בקו הסיום למסיימים הוא לא יהסס לקחת אחת. החמור מכל- אם יסרבו לתת לו מים או מדליה או כיבוד, הוא יריב עם המארגנים כאילו שילם ככלל הרצים. כאמור זה שילוב של כל התכונות הגרועות שיש בכל הרצים הפיראטים למיניהם. לצערנו אנו מכירים אותם היטב ורואים אותם כמעט בכל מרוץ.

 


 

* הרץ הפיראט הממוצע- גם הוא מצוי במפת המרוצים ומדי פעם מגיח למרוץ שבדרך כלל קרוב לו לבית. גם הוא יזנק עם כולם וייקח מים, אך ספק אם ייקח מדליה בסיום ואם יבקשו ממנו לא לקחת מים או כל דבר אחר, אפשר שהוא יכבד זאת. גם הוא חסר כבוד עצמי, היות ומודע למעשיו ומגיע באופן מכוון למרוץ ואף מתכונן אליו בדרך כלל. הוא כמעט שפל כמו קודמו.

 

* הרץ הפיראט המזדמן- בדרך כלל רץ זה כלל לא מודע לחומרת מעשיו. הוא נתקל באיזה פרסום של מרוץ מקומי ליד ביתו, ובהיותו חובב ריצה או כל ענף ספורט אחר מחליט לקחת חלק- אפשר שזה יהיה המרוץ הראשון בחיו. אין לו עניין במדידת זמנים או חולצה ולפיכך אינו נרשם. הוא לוקח מים, מדליות וכיבוד כמו כולם אך ייתכן כי אינו מעמיק במחשבה כי זוהי גניבה. קשה להצביע עליו באצבע מאשימה כמו קודמיו, היות ועל פי רוב אינו ממש מודע למעשיו, אם כי בהיותו פיראט הוא גם חומס את יתר הרצים והמארגנים.

 

* הרץ הפיראט- לייט (בדרך לגמילה)- הוא מודע היטב למעשיו ולפיכך מזנק אחרי כולם בכדי לא להפריע, בדרך ספק אם ייקח מים ולהבדיל מהרצים ששילמו הוא לא ייכנס למשפך הסיום, לא יחצה את קו הסיום ולא ייקח מים או מדליה בקו הסיום. כלומר יסיים בצד מתוך ידיעה שזוהי גניבה. רץ זה משכנע עצמו כי אינו משתמש בשום שירות אשר המארגנים מעניקים ולפיכך אינו נרשם בתשלום ומצפונו נקי. ברור שזוהי עדיין גניבה, אם כי גם בגניבה ישנן דרגות של חומרה ולכן זוהי גניבה "קלה" יותר.

 


 

ברור כי אלה הטיפוסים הקלאסיים כפי שאנו מכירים, אך פיראטים רבים מאופיינים בתכונות מסוימות מכל אחד מטיפוסים אלה. מבין 4 הטיפוסים, השניים האחרונים מהווים את האחוזים הרבים ביותר של הנגמלים מתופעה שפלה זו.

ספק אם הפיראטים ייכחדו, בדיוק כפי שחופי סומליה ומפרץ עדן עדיין שופעים פיראטים. יחד עם זאת אתה, אני ואת יכולים למזער את התופעה ולהסביר לפיראטים הסובבים אותנו כי התנהגותם שקולה לגניבה- גם אם זה "בחסות החוק" כיוון שהמרחב הציבורי פתוח לכולם. החמיסה שלהם באה על חשבון הרצים ששילמו ממיטב כספם.

 

ברשותנו אלפי תמונות פיראטים ממרוצים שונים. להלן גלריה מדגמית:

 


printer
שם מלא:*
כותרת:*
תוכן התגובה:
25/02/2016 23:31
המלך בנדלה
של סמסונג, נייק, אדידס, עריית תל אביב... הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם, עדר היינו עדר נשאר. ריצה נעימה
12/11/2015 18:17
אפרים זימן
אינני נכנס לתחשיבים אך העלויות הם גבוהות למי שמעוניין לרוץ בכל הזדמנות כשהתוצאה והחולצה לא מעניינים אותו. מאחר וחלק מההוצאות הם של העיריות/מועצות או גופים מסחריים היוזמים - אני מציע מחיר מוזל מאוד ללא צ'יפ וללא חולצה ובמיוחד אם מדובר בגמלאים שזה צריך להיות ממומן ע"י גופי הבריאות היוצאים נשכרים מכל משתתף.
שלמה מזרחי
לא כאלה שייקחו חולצות אוכל ומיים אבל כאלה שישתתפו זה אפילו מצוין במחרים כאלו אני לא מתפלא למה יש "פירטים" תרידו מחרים למחירים שיתאימו לכולם ותיראו איך יהיו הרבה פחות "פירטים" תןדה ויום טוב
ג. שותף
אכן יש בלתי משלמים המשתתפים במירוצים. למרות שאני תמיד משלם הרי שלדעתי יש הבדל קיצוני בין מי שפשוט רץ יחד עם כולם מבלי ששילם, (פעם זה היה ידידי שלא תכנן להשתתף וקיבל החלטה של רגע אחרון), לבין מי שנוטל רכוש הכלול בדמי התשלום. הראשון נהנה מן הספק והשני גנב.
05/10/2012 11:40
אברהם רציוניסט
מאחר וצריך לממן את עלויות האירוע ויש הקצאות של מקומות לכל מיני מקורבים או קומבינטודים אז לא פלא שאחד משלם מחיר מלא ועוד משתתף מקומבן , אז כך או כך יש רץ פירט יש רץ מקומבן והרצים הממושמעים וההגונים ישלמו בשביל רץ פלוס , כמובן יש להוריד את מחיר ההשתתפות ולצמצם בהוצאות , מועדים לשמחה .
אילן
האמת חשבתי שארוע כמה שיותר "צפוף" נראה יותר טוב.ברור שלא חשבתי לקחת מדיה או חולצה,אבל אם זו דעת המארגנים,ברור שלא אגיע.
20/09/2012 14:47
חיים המפרגן
שלום,
ייתכן שהמחירים גבוהים וזה בהחלט נושא בפני עצמו.
הנושא של הכתבה הוא על אנשים שלא בגלל המחיר הגבוהה החליטו להיות מגעילים אלא כי זו דרך חייהם גם בתחומים אחרים בחיים.
אם המירוצים כל כך יקרים איך ייתכן שלמירוץ נייקי נרשמים 15,000 איש בעלות של 120-150 ש"ח ?
אכן, היה עדיף שיהיו מחירים עממיים יותר ובלי החולצות המיותרות אבל זה לא מצדיק את תופעת הפיראטים.
תודה.
19/09/2012 16:21
ריקי עגם
90ש"ח -150 ש"ח למירוץ שלעיתים אינו כולל חולצה + מימון ע"י ספונסרים אינו מצדיק את העליות הגבוהות ולכן אין פלא שישנם גם כאלה שמסתננים, לקרוא "להם" בגינויי גנאי שכאלה זה מתנשא, בוטה ומכוער.
משלם תמיד
הקפה בסופרמרקט יקר לך - האם תצא כשהצנצנת בידך, ולא תשלם? זו הרי גניבה. פשוט קל יותר "לגנוב ריצה" כפי שקל לגנוב מוסיקה, סרטים ועוד. המחיר אינו הסיבה, אלא הקלות הבלתי-נסבלת. תירוצים מדוע לא לשלם אני מכיר מאז ומתמיד, כמי שנלחם על גניבת יצירות.
יקר מידי
רוב המירוצים בתשלום הם מאוד יקרים ביחס להפקה שלהם.צריכה להינתן אפשרות לא לקנות את חולצת המירוץ או שהמחיר יהיה אחיד (בסביבות 50 ש"ח). כמו שבמגרשי הכדורגל רוב המחירים כבר מתחילים להיכנס לפרופורציות כך צריך להיות בריצה.ייתכן שמישהו ירוץ 40 דקות פחות או יותר וישלם 100 שקל?
פתרונות:אפשר לצמצם את ההשקעה באירוע או פחות מירוצים אבל באיכות יותר גדולה
18/09/2012 11:47
ערן לוי
מחיר מופקע.
חולצות שחוזרות על עצמן כל פעם מחדש ברמה נמוכה.
מדידת זמנים כל אחד יכול למדוד בשעון שלו.
מים בכוסות פלסטיק עלובים ברוב המירוצים.
הרבה מירוצים בלי שום כיבוד בסוף.
ועל זה משלמים 100 שקלים לא כולל דלק, אוכל וכו'.
הגזמתם. אל תתפלאו שיש כאלה שלא יכולים להרשות לעצמם.
14/09/2012 10:08
רץ לבד
מחירי המירוצים גבוהים ללא פרופורציה בוודאי בתקופה הכלכלית הנוכחית. בגלל המחירים, הפסקתי להשתתף בתחרויות. רצתי בחצי מרתון הפרק בסוף אוגוסט כי המחיר היה שפוי. מי יכול לשלם בכל פעם 80-120 ש'ח כדי לרוץ ? הדבר מסתכם בהרבה כסף בסוף השנה. חבל !!
13/09/2012 23:21
המחיר מטורף
לא יכול להיות שמרוץ יעלה בין80 ל120 שח.
באירופה מרוץ עולה בין 6 ל8 יורו.(אני מדבר על 10k).