הרצים הפיראטים- פרופיל

»
»
»
הרצים הפיראטים- פרופיל

הם רבים, מרושתים בכל הארץ ומעודכנים היטב במפת המרוצים. הם מגיעים לכל מרוץ בארץ מצפון ועד דרום ובלבד שאפשר להשתתף במרוץ בחינם. הם הרצים הפיראטים. אז מי אתה הרץ הפיראט?

הרצים הפיראטים- פרופיל תמונה 1

10.9.2012

 

אז מי אתה הרץ הפיראט?

כל רץ ורצה הנרשמים למרוץ יודעים כי מאחורי המרוץ עומדת הפקה שלמה ומורכבת עליה עמלו לא מעט ולפיכך מבינים כי עליהם לשלם על כך, שכן חולצות, מדליות, משטרה, כח אדם, מדידת זמנים, מערך רפואי, הגברה, מים ועוד ועוד... עולים לא מעט כסף. הרצים הנרשמים למרוץ מבינים כי הרשמה בתשלום למרוץ זהה לקבלת כל שירות אחר בתשלום.

בניגוד לרץ הממוצע ישנו הרץ הפיראט, בדיוק שכמו האזרח הממוצע שומר החוק ישנו האזרח העבריין ובדיוק כמו שיש את יורד הים הממוצע ישנו הפיראט. אם כן הרץ הפיראט הוא העבריין של עולם המרוצים, ואינו שונה מכל אדם אחר הנכנס לחנות ויוצא עם פריט מבלי לשלם עבואו.

המרוצים מתקיימים תמיד במרחב הציבורי ולא באולם סגור או מגרש כלשהו שמושכר לטובת העניין. לפיכך במדינה דמוקרטית לכל אחד מותר לרוץ במרחב הציבורי כל אימת שיחפוץ. הרץ הפיראט מנצל "פירצה" זו, מגיע למרוץ המתקיים, מן הסתם, במרחב הציבורי ומשתתף ככלל הרצים תוך כדי חמיסת יתר הרצים והמארגנים.

 

רצים פיראטים

 

לרוב הרץ הפיראט יטען להגנתו כי המרחב הציבורי שייך לכולם וזכותו לרוץ היכן שירצה ומתי שירצה (כולל לעמוד על קו הזינוק במרוץ, אליו יש להירשם בתשלום), אך מניסיוננו הרב בהפקת מרוצים היינו מחלקים את הרצים הפיראטים למספר קטגוריות.

 

להלן 4 סוגי הרצים הפיראטים 

 

1. הרץ הפיראט מהזן הנמוך ביותר חסר כל כבוד עצמי

רץ זה מתעדכן לעיתים תכופות במפת המרוצים ופוקד את מרביתם, או לפחות את אלה הקרובים אליו גיאוגרפית. רץ זה לעולם לא ישלם על מרוץ אך משום מה יש לו עשרות חולצות ממרוצים. ממש כך!

הוא יתייצב בזמן במקום הכינוס, יאכל מהכיבוד אם קיים, יזנק עם כולם, ישתה בכל תחנות המים בדרך על חשבון הרצים ששילמו, לרבות המים בקו הסיום. אם לאחר המרוץ תתקיים פריסה של אוכל הוא יעמיס מכל הבא ליד. כמעט החמור מכל- אם מדליות יחולקו בקו הסיום למסיימים הוא לא יהסס לקחת אחת. החמור מכל- אם יסרבו לתת לו מים או מדליה או כיבוד, הוא יריב עם המארגנים כאילו שילם ככלל הרצים (וזה באמת קורה!). כאמור זה שילוב של כל התכונות הגרועות שיש בכל הרצים הפיראטים למיניהם. לצערנו אנו מכירים אותם היטב ורואים אותם כמעט בכל מרוץ.

 

רצים פיראטים

 

2. הרץ הפיראט הממוצע

גם הוא מצוי במפת המרוצים ומדי פעם מגיח למרוץ שבדרך כלל קרוב לו לבית. גם הוא יזנק עם כולם וייקח מים, אך ספק אם ייקח מדליה בסיום ואם יבקשו ממנו לא לקחת מים או כל דבר אחר, אפשר שהוא יכבד זאת. גם הוא חסר כבוד עצמי, היות ומודע למעשיו ומגיע באופן מכוון למרוץ ואף מתכונן אליו בדרך כלל. הוא כמעט שפל כמו קודמו.

 

3. הרץ הפיראט המזדמן

בדרך כלל רץ זה כלל לא מודע לחומרת מעשיו. הוא נתקל באיזה פרסום של מרוץ מקומי ליד ביתו, ובהיותו חובב ריצה או כל ענף ספורט אחר מחליט לקחת חלק- אפשר שזה יהיה המרוץ הראשון בחייו. אין לו עניין במדידת זמנים או חולצה ולפיכך אינו נרשם. הוא לוקח מים, מדליות וכיבוד כמו כולם אך ייתכן כי אינו מעמיק במחשבה כי זוהי גניבה. קשה להצביע עליו באצבע מאשימה כמו קודמיו, היות ועל פי רוב אינו ממש מודע למעשיו, אם כי בהיותו פיראט הוא גם חומס את יתר הרצים והמארגנים.

 

4. הרץ הפיראט- לייט (בדרך לגמילה)

הוא מודע היטב למעשיו ולפיכך מזנק אחרי כולם בכדי לא להפריע, ספק אם ייקח מים במהלך המסלול ולהבדיל מהרצים ששילמו הוא לא ייכנס למשפך הסיום, לא יחצה את קו הסיום ולא ייקח מים או מדליה בקו הסיום. כלומר יסיים בצד מתוך ידיעה שזוהי גניבה. רץ זה משכנע עצמו כי אינו משתמש בשום שירות אשר המארגנים מעניקים ולפיכך אינו נרשם בתשלום ומצפונו נקי. ברור שזוהי עדיין גניבה, אם כי גם בגניבה ישנן דרגות של חומרה ולכן זוהי גניבה "קלה" יותר.

 

רצים פיראטים

 

ברור כי אלה הטיפוסים הקלאסיים כפי שאנו מכירים, אך פיראטים רבים מאופיינים בתכונות מסוימות מכל אחד מטיפוסים אלה. מבין 4 הטיפוסים, השניים האחרונים מהווים את האחוזים הרבים ביותר של הנגמלים מתופעה שפלה זו.

בניגוד לדינוזאורים, עם כל הצער סביר שהפיראטים לא ייכחדו, בדיוק כפי שחופי סומליה ומפרץ עדן עדיין שופעים פיראטים. יחד עם זאת אתה, אני ואת יכולים למזער את התופעה ולהסביר לפיראטים הסובבים אותנו כי התנהגותם שקולה לגניבה- גם אם זה "בחסות החוק" כיוון שהמרחב הציבורי פתוח לכולם. החמיסה שלהם באה על חשבון הרצים ששילמו ממיטב כספם.

 

ברשותנו אלפי תמונות פיראטים ממרוצים שונים בסגנון אלה....

 

רצים פיראטים

רצים פיראטים

 

 

 

 

 

אנו משתמשים בעוגיות על מנת לשפר את חווית המשתמש באתר. קרא עודאני מסכים