דרכים להתמיד בעשיית כושר

»
»
»
דרכים להתמיד בעשיית כושר

להתחיל זה קל, להמשיך זה האתגר האמיתי. אז איך נוכל לשמור על כושר גופני לאורך זמן וכמה זמן לוקח להפוך שינוי לדרך חיים?

16.8.2012

מאת: גיא הדס

 

להתחיל זה קל, להמשיך זה האתגר האמיתי. אז איך נוכל לשמור על כושר גופני לאורך זמן וכמה זמן לוקח להפוך שינוי לדרך חיים?

החשיבות של שמירה על כושר גופני ברורה, ידועה ומקובלת בכל האסכולות השונות החל מהרפואה הקונבנציונאלית וכלה ברפואה המשלימה לסוגיה. יחד עם זאת, הסיבות להתחיל בפעילות גופנית משתנות מאדם לאדם ובעוד אחד ישים את הדגש על שמירה על כושר ובריאות, אחר ישים דגש מיוחד דווקא על ירידה במשקל. כאשר אנו מתחילים להתאמן, ניצבים בפנינו קשיים מסוגים שונים. על מנת להשיג את מטרות ויעדי אימוני הכושר, יש להתגבר על הקשיים הראשוניים ולהפוך את האימון הגופני לחלק בלתי נפרד מהשגרה.

האתגר הראשוני – להתחיל

מעבר משגרה שאיננה כוללת אימונים גופניים סדירים לשגרה שכוללת אותם מהותה היא שינוי – שינוי בדרך החשיבה, שינוי סדרי עדיפויות, שינוי בסדר היום. ככל שינוי, גם שינוי זה אינו קל לרבים. דווקא בגלל הקבלה הגורפת ומטרות המשנה קצרות הטווח כהורדה במשקל, הקיץ הקרב או ארוע משפחתי כזה או אחר בו אנו רוצים להראות במיטבנו, עצם הכניסה לעולם השמירה על הכושר הגופני היא קלה יותר מאשר ההתמדה הנדרשת על מנת להגיע לתוצאות של ממש.

השינוי יכול להתחולל כתוצאה מכל ארוע, קטן ככל שיהיה – מטרה ברורה בדמות ארוע, הערה שנאמרת, או רצון מתמשך שברגע מסוים מבשיל לכלל החלטה – להתחיל. מרגע שההחלטה התקבלה הדרך לתחילת הפעילות הגופנית קצרה: הרשמה לחדר כושר, התחלת ביצוע פעילות גופנית בשכונה כריצות, הליכות, רכיבה על אופניים, שחייה, הצטרפות אל חוג ספורט או רכישת מיכשור כושר לבית.

הבעיה המרכזית בשמירה על כושר גופני לרב נעוצה דווקא בשלב הבא – ההתמדה.

האתגר המרכזי – להתחיל... וגם להמשיך

רבים פותחים במרץ במבצע כושר גופני. ביום הראשון הם מגיעים חדורי מוטיבציה לחדר הכושר. ביום הראשון הם פוצחים בריצה על המכשיר למשך שעה. ביום השני הם כבר מקצרים את הריצה לשלושת רבעי שעה כי השרירים כואבים מהיום הראשון, כי אתמול הם פספסו ישיבה חשובה, או כי סתם פתאום משעמם להם. בשבוע הראשון הם מתאמנים מידי יום. אבל אחרי שבוע פתאום מגיע יום חם במיוחד. הם מחליטים לוותר, רק היום. למחרת, ויתור על אימון כושר כבר קל יותר – הרי הם כבר ויתרו על הריצה ביום הקודם.

האתגר הגדול ביותר העומד בפני מתאמנים ורצים חדשים הוא ההתמדה. כיצד להתחיל באימוני כושר גופני, וגם להתמיד בהם?

טיפים חשובים שעזרו לנו להתמיד באימוני הכושר הגופני

  • קבעו יעדים ארוכי טווח – חתונה מתקרבת היא ארוע חד פעמי שיכול להוות טריגר להתחלת פעילות, אך אינו יכול להעלות את המוטיבציה להתמיד בפעילות. יעדים ארוכי טווח יכולים להיות דוגמת "להעלות את הכושר הגופני", "לשמור על הבריאות" או "לשמור על מראה גוף חטוב". דאגו כי אחת המטרות תהיה הקפדה על חמישה שבועות רצופים של אימונים, כיוון שזהו הזמן הנדרש הבסיסי כדי להפוך שינוי לדרך חיים.
  • קבעו מטרות קצרות טווח בנוסף – יעדים ארוכי טווח הם שיעזרו להתגבר על רגעי המשבר, אך הם כלליים מדי מכדי להוות מוטיבציה לעבור את האימון של היום. יעדים קצרי טווח יכולים להיות "להוריד קילו השבוע" או "להעלות את משך הריצה מ-15 דקות ל- 18 דקות". דאגו כי היעדים קצרי הטווח יהיו ברי השגה. הגעה להישגים המתוכננים מחזקת את המוטיבציה ומעודדת התמדה. עם השלמת מטרה קצרת טווח, דאגו מייד לקבוע את המטרה הבאה.
  • בחרו בפעילות אהובה עליכם – יש שמעדיפים לרוץ על מכשיר בחדר הכושר, יש כאלו המעדיפים לרוץ בחוץ על חוף הים או בפארק, ויש כאלו שיעדיפו להתאמן תוך כדי ריקוד או קרב. דאגו לבחור באימון גופני ממנו אתם נהנים, כיוון שחוסר הנאה תורם ישירות לירידה במוטיבציה.
  • גיוון חשוב גם הוא – גם אם בחרתם בפעילות אהובה, לעשות את אותו הדבר כל יום עלול להתגלות כמעייף ומשעמם. דאגו לגוון מדי פעם ולשנות אווירה או צורת אימון. הדבר טוב גם לשמירה על המוטיבציה וגם לאימון עצמו ויאתגר את השרירים בדרך חדשה. אפילו גיוון כמעבר בין ריצה על חוף הים, בפארק, בשכונה או על מכשיר כושר יכול לחולל שינוי עצום.
  • קבעו זמנים מוגדרים לאימון – דאגו לשריין בלוח הזמנים שלכם זמן המוקדש לאימון. במידה ועליכם לדחות אימון – דאגו להעביר את האימון למשבצת זמן אחרת. אימון דורש זמן ובקצב החיים של היום זמן אשר אינו משוריין למטרה מסוימת עלול להתמוסס בקלות.

חדר כושר, למשל, יכול להוות מסגרת טובה להתמדה, הוא פתוח בשעות מסויימות, מספק חוגים קבועים בלו"ז ואם קבעתם עם מאמן     כושר יהיה לכם הרבה יותר קשה לא להגיע.

  • צרפו עוד אנשים לאימון – כאשר מתאמנים בזוג או עם מאמן כושר אישי, מלבד המוטיבציה הפנימית לאימון נוספת גם המוטיבציה והמחויבות לאדם השני המעורב. ההתמדה בשמירה על כושר גופני כאשר אדם נוסף מעורב גדולה הרבה יותר, וכך גם רמת העניין.
  • התחילו בקטן – האויב של הטוב הוא הטוב ביותר - רבים המקדישים את כל זמנם ומרצם לאימונים בשבוע הראשון לא יגיעו לחוות את אימוני השבוע השני. עדיף להתחיל בקטן, להתאמן בהתאם לכושר ההתחלתי ולהעלות את מכסת האימונים בהדרגה. הדברים נכונים גם מבחינה גופנית וגם מבחינת המוטיבציה. שרירים כואבים אינם תורמים למוטיבציה, וקשה להתמיד בשינוי גדול המתרחש בבת אחת יותר מאשר שינוי המזדחל בהדרגה עד שהופך לדרך חיים.
אנו משתמשים בעוגיות על מנת לשפר את חווית המשתמש באתר. קרא עודאני מסכים