אימון אישי וריצה תחרותית - לא מה שחשבתם

»
»
»
אימון אישי וריצה תחרותית - לא מה שחשבתם

מה הקשר בין ריצה תחרותית לאימון אישי - קואצ'ינג, ומהם היתרונות שניתן להפיק מטכניקה זו לשיפור היכולת ורמת הביצוע?

29.3.2012

מאת: פנינה שטיין, מאמנת אישית להצלחה.

בריצה תחרותית נדרש הספורטאי לשני מבחנים עיקריים:

האחד הוא המבחן הפיזי והמאמץ הגופני, והשני הוא המבחן המנטלי ההתמודדות הנפשית.

המבחן הפיזי מתבטא ביכולת הפיזית של הספורטאי להביא את הגוף לרמת המאמץ והסיבולת הגבוהה ביותר, עד לקצה גבול היכולת בריצה המאומצת.

המבחן השני הוא המבחן המנטלי, שבו האתלט אוזר את כוחותיו הנפשיים כדי לעמוד בקשיים ובאתגר הריצה, כדי להתגבר על המגבלות הפיזיולוגיות השונות. האתלט מגייס את יכולותיו המנטליות ל"ריצת חייו" כל פעם מחדש כאשר הוא רץ על מנת להתחרות ולנצח.

היכולת של ספורטאי למצות את מלוא הפוטנציאל שלו, היא תוצאה של שילוב בין הרוח לבין הגוף, בין הכוח הפיזי לבין כוחותיו הנפשיים.

המרחק בין הפסד לניצחון קשורים בקשר ישיר ,למידת השילוב בין היכולת הפיזית לבין כוח הרצון, התשוקה לניצחון ותעצומות הנפש של הספורטאי.

ידוע כי ספורטאים מקדישים שעות רבות לאימון הפיזי, לחיזוק הגוף, לרמת כושר גופני גבוה ביותר. הספורטאים המצליחים בעולם הבינו מזמן כי לא די בכך, אלא הם חייבים גם לחזק ולהתאמן גם בצד המנטלי ולהיות מחוזקים נפשית לצורך הניצחון המיוחל.

ידועה גם הסוגייה של הפסיכולוגים בספורט, כשלמעשה העזרות בפסיכולוג למען העמידה האמיצה בפני התחרות היא בבחינת מציאת פיתרון כלשהו לנושא המנטלי. כבודה של הפסיכולוגיה במקומה מונח וודאי יש מקום גם לפסיכולוג, כמו למעסה, כמו לפיזיותרפיסט, למאמן כושר פרטי וכו' כדי לעזור לספורטאי להתמודד עם החרדות שלו והבעיות הנפשיות שמתעוררות כשאדם צריך להערך ולבצע ספורט תחרותי.

כדאי לשים לב לפונקציה חדשנית, חשובה ביותר ומשמעותית אולי יותר מכל אחת אחרת והיא הקואצ'ינג - אימון אישי.

Image: freedigitalphotos

מה חשיבותו של האימון האישי בספורט תחרותי וכיצד הוא יכול לסייע לספורטאי השואף לניצחון?

אימון אישי הוא כלי ואמצעי שמיועד להביא את האדם לאסטרטגית ההצלחה הטובה ביותר שלו, וכן לריכוז יכולותיו ועוצמותיו להתמקדות במטרה.

במסגרת האימונים האישיים והמנטליים, ימונפו וירוכזו כל האיכויות של המתאמן במידת ההתמקדות וההתרכזות המירבית, על מנת להביא אותו לרמת המצויינות הגבוהה ביותר שלו.

במסגרת אימון אישי - קואצ'ינג, יוכל המתאמן להעצים את חוזקותיו ויכולותיו על מנת להעלות את רמת הביצוע שלו במבחן הריצה התחרותית.

מפגשי הקואצ'ינג מתבססים על כלים וטכניקות שונות מתחום הפילוסופיה, הפסיכולוגיה, מדעי ההתנהגות, הספרות, הסוציולוגיה ועוד.

זהו שילוב מנצח של תחומים שמניף מעלה את המודעות והיכולת האישית, לרמה אחרת, גבוהה ובלתי נתפסת.

הספורטאי נחשף לצורת חשיבה מיוחדת,יצירתית שמייצרת אצלו דפוסי חשיבה חדשים, ממוקדי מטרה להצלחה בתחרות.

אימוני הקואצ'נג מחוללים שינוי מהותי באופן ההתמודדות עם אתגרים וכן באימוץ דפוס חשיבה מנצח.

את מקום החשיבה התהליכית, הסובבת סחור סחור, המשתמשת במשאבים קיימים וידועים והעוסקת הרבה בטפל, ביעילות ובמחיר, תופסת חשיבה חדשה תוצאתית - מנצחת.

חשיבה תוצאתית-מנצחת מתמקדת בעיקר בתוצאה, בתמורה, באפקטיבית מכוונת לתוצאה דינאמית ולמטרה העיקרית, וכל זאת מנקודת מוצא של חשיבה מחוץ לקופסה, שונה וייחודית.

מרכיב נוסף מאוד חשוב ומשמעותי הוא המאמן האישי עצמו, אישיותו, מקצועיותו והיכולת והכריזמה שלו להוות אישיות מובילה ומעצימה. המאמן האישי מגויס אף הוא, בכל יכולותיו למען הניצחון בריצה התחרותית. הספורטאי מקבל למעשה חיזוק במישור הנפשי, הרגשי המחשבתי, מאדם נוסף שמצטרף אליו ל"מסע ההצלחה" ונמצא שם רק למטרה זו. מתקיים איחוד כוחות שמטרתו-ניצחון.

במסגרת מפגשי קואצ'ינג, נקודות שבירה ותורפה יהפכו למקור לעוצמות והתחזקות נפשית, וגיוס כל המשאבים הרוחניים לצורך הניצחון.

חשיבה מנצחת כשמה כן היא זו התרכזות לתוך הליבה, המרכז, הנפש של האדם, ומשם יציאה לעבר השגת התוצאות, והשמים הם הגבול.

אימון אישי הוא מינוף אסטרטגיית ההצלחה במתאמן לדרגת שיא מבחינת היכולות המנטליות והבאתן לידי ביטוי, ביכולת הפיזית המתפרצת בזמן ביצוע הריצה.

בתהליך הריצה, הווה אומר, לפני, במהלכה ולקראת הסוף וההגעה לקו הגמר -עובר האדם תהליכים פיזיים, נפשיים מהירים ואינטנסיביים.

קיים כמובן שוני בין ריצות כמו ריצות קצרות וריצות מרתון למשל או אחרות, אבל המשותף לכולן הוא הצורך והיכולת הנפשית הרוחנית לעמוד בלחצים השונים של הריצה וההתגייסות של הרוח למען הגוף.

זהו מיזוג מחוייב לספורטאי שרוצה לנצח.

"יש לה לרוח זכויות עולמים מיוחדות לעצמה,

והיא מסרבת לכל גדרי חוקים."

(היינריך היינה)


אנו משתמשים בעוגיות על מנת לשפר את חווית המשתמש באתר. קרא עודאני מסכים